טלפון  03-7326997

עיצוב תקרות למשרדים

התקרות הן האלמנט השני שאתם רואים כשאתם נכנסים למשרד. מחקרים מראים שאדם שנכנס לחלל כלשהו מתרכז קודם ברצפה כדי לוודא שהוא "על קרקע יציבה" ולאחר מכן מתרשם מהתקרה.

כתבה זו היא מדריך בזק שבו אסקור בקצרה את סוגי התקרות השונות המקובלות בתכנון משרדים. תקרות המשרדים בנויות בדרך כלל מתקרה קונסטרוקטיבית שהיא תקרת הבניין העשוייה בטון או קונסטרוקציית פלדה. מתחת לתקרה זו וצמוד אליה מותקנות מערכות כגון: מיזוג, חשמל, אינסטלציה ועוד. את המערכות מסתירה בדרך כלל שכבה נוספת אופקית של תקרה המכונה תקרה תותבת שעשוייה מחומרים שונים.

עיצוב תקרה חשופה למשרדים עם גופי תאורה תלויים

סוגי תקרות לבניית משרדים

אפשר לחלק את התקרות במשרדים לכמה סוגים עיקריים:

  • תקרת גבס
  • תקרת אריחים רגילה
  • תקרת אריחים מיוחדת
  • תקרה במתיחה
  • תקרה חשופה

תקרת גבס

זוהי תקרה שומרכבת מפלטות גבס חלקות או מחוררות. המראה החלק שלה אלגנטי ביותר והיא גם בין התקרות הזולות ביותר ליישום. לתקרת גבס חלקה שני חסרונות בולטים, ספיגת הרעשים שלה נמוכה והיא אינה פריקה, לכן אין אפשרות לטפל דרכה במערכות שמעליה. אפשר להתגבר על החסרונות אלו על ידי פתרונות משלימים כמו ציפוי אקוסטי לקירות באיזור שבו מותקנת תקרת גבס והתקנת פתחי גישה בתקרה באיזורים בהם קיימות מערכות.
תקרת גבס מחורר עונה באופן חלקי לחסרונות של תקרת הגבס החלקה. היא תקרה יקרה ונחשבת יוקרתית יותר. החירור של הגבס מאפשר ספיגת רעשים מוגברת ביחס לתקרה חלקה. אפשר להזמין תקרות גבס מחורצות או מחוררות בדוגמאות שונות לפי קבצים ממוחשבים, מבין כל האופציות של תקרות גבס, זו כמובן היקרה ביותר כיון שהעיבוד נעשה באופן ייחודי לכל פלטת גבס.

קירות זכוכית מרצפה עד תקרה בשילוב רצפת פרקט וצמחיה

תקרת אריחים רגילה

זו צורת יישום של תקרה תותבת שנועד לתת מענה לצורך לפרק את התקרה מפעם לפעם כדי לטפל במערכות שמעליה. הגודל הסטנדרטי לאריחי תקרה הוא 60X60 ס"מ או 61X61 ס"מ כשנדובר בתקרות המיוצרות בארה"ב לפי מידה של אינצ'ים, אולם יש גם גדלים מיוחדים כגון 60X180, 120X120 ס"מ וכיוב'. קונסטרוקציית התקרה היא בדרך כלל ממתכת, הקונסטרוקציה הסטנדרטית היא גלויה. אריחי התקרה עשויים מחומרים שונים בהתאם לדגם ומקדם הבליעה, כלומר, ספיגת הרעש שלהם משתנה בהתאם לדגם ולמחיר.
יש אריחי תקרה במגוון צבעים רחב אצל חלק מהספקים והפרופילים עליהם תלויים האריחים מגיעים בדוגמאות ועם אפשרות לצביעה בגוונים שונים.

עיצוב משרד עורכי דין - דלפק קבלה

תקרת אריחים מיוחדת

קיימות קונסטרוקציות שקועות או נסתרות בתוך האריחים כך שהמראה הכללי של התקרה הוא חלק ונעים יותר לעין. האריחים של תקרות אלו יכולים להיות עשויים גבס חלק, גבס מחורר במבחר דוגמאות, צמר זכוכית דחוס או ספוג מלמין. עובי התקרות גם הוא משתנה. תקרות אריחים סטנדרטיות עשויות צמר זכוכית בעובי 1.5 ס"מ, תקרות אריחים אחרות מגיעות לעובי 2 או 4 ס"מ ויש להן ספיגת רעשים משופרות בהתאמה.
בדרך כלל קונסטרוקציות שקועות דורשות מיומנות גבוהה יותר של התקנה וכדי להתקין אותן צריך לבחור מתקין או מתקינים ברמה גבוהה. לעיתים גם הפירוק וההרכבה של אריחים עם קונסטרוקציה נסתרת מורכבים יותר במידה זו או אחרת ויש לתת את הדעת על כך אם צפויים שינויים רבים בחשמל ובתקשורת  בתוך המשרדים ויהיה צורך לפרק ולהרכיב את התקרה מספר רב של פעמים.

עיצוב כניסה למשרד חברת תיירות

תקרה במתיחה

אלו תקרות שעשויות מיריעות פלסטיות או יריעת בד שאותן מותחים באיזור הייעודי על גבי פרופיל. המראה שלהן מעוצב ויפה במיוחד אך למרבה הצער הן לרוב יקרות במידה משמעותית מתקרות אחרות.
המתיחה של היריעות הפלסטיות מבוצעת באמצעות אויר חם וכך התקרה מתקבלת חלקה. יריעות מסויימות הן אלסטיות מאוד ויכולות להימתח באופן ניכר ולחזור לצורתן המוקרית. תכונה זו שימושית במקרים של נזילות וכך הנזילה מהתקרה אינה מטפטפת על הרצפה ויכול להימנע נזק רב למשרדים.
יתרון נוסף של תקרות במתיחה הוא שאפשר ליצור תקרה חלקה ויחד עם זאת לפרק ולהחזיר את היריעות למקומן. הדבר מצריך קריאת שירות של מתקין אבל מאפשר לעיתים התקנת מערכות כמו מיזוג אויר מעל התקרה. הנראות של תקרות במתיחה היא ייחודית. מלבד תקרה רגילה אפשר לייצר באמצעות היריעות צורות תלת מימדיות מורכבות ואפשר להתקין תאורה מעל יריעות מעבירות אור ולקבל מעין גופי תאורה גדולים בחלל. במקרים מסויימים משתמשים ביריעות למתיחה על גבי קירות.
הטקסטורות והצבעוניות של תקרות אלו מגוונת מאוד מתקרות בגימור מבריק שיוצרות השתקפויות דרך תקרות במראה בד קטיפה ועד יריעות חלביות שיוצרות תקרה מוארת.

עיצוב חדר ישיבות במשרד עם שטיח בהשראת GOOGLE MAPS
דלפק קבלה ראשי במשרדים מעוצבים של חברת קוסמטיקה
עיצוב מסדרון מוליך של רצפת אריחים בגווני אפור משולבים עם פרקט במשרדים לחברת טקסטיל

תקרה חשופה

המגמה שנמצאת בעלייה בשנים האחרונות היא תכנון תקרה חשופה שבה המערכות גלויות ואינן מוסתרות על ידי אריחים. היתרון הבולט בתקרות חשופות הוא שהן מאפשרות קבלת תקרה גבוהה יותר מכיוון שמלבד האיזורים בהם ממוקמות המערכות שאר התקרה היא גבוהה באופן ניכר ומאפשרת ליהנות מתחושה של אויריריות ופתיחות.

יתרון נוסף, קל יותר לתחזק את המערכות כשהתקרה חשופה וכן להוסיף או לשנות בקלות צנרות של חשמל ותקשורת  בתוך תעלות האספקות.
תקרה חשופה אינה זולה יותר להתקנה, כיוון שגם כאשר חוסכים את עלות התקרה התותבת האופקית הסטנדרטית שמסתירה את המערכות ומייצרת אקוסטיקה עדיין צריך לתת פתרון לספיגה אקוסטית הולמת בעיקר בחללי עבודה פתוחים, כך שלא נחסך מחיר פלטות אקוסטיות. בנוסף, כיוון שהמערכות והצנרות גלויות משתשמים בדרך כלל בתעלות חשמל ואביזרים יקרים ומעוצבים יותר כגון תעלות פח סגורות לחשמל במקום תעלות רשת וגם העבודה צריכה להיות מוקפדת יותר, כל זה מעלה את עלויות הביצוע.
יש שתי דרכים עיקריות לביצוע תקרה עם מערכות חשופות: אופציה אחת היא להדביק את האריחים האקוסטיים ישירות על הבטון ומתחת לאריחים להתקין את המערכות. בצורה כזו, למרות הנמכה של כ-10 ס"מ של תקרת הבטון עדיין נשמרת תקרה גבוהה ומרשימה. אופציה שנייה היא להתקין את המערכות ישירות על הבטון החשוף ולהתקין את הפלטות האקוסטיות בין המערכות.
קיימות גם וריאציות נוספות שבהן מתקינים את האריחים האקוסטיים כשהם מאונכים לתקרה ותלויים, כך הספיגה של הרעש מוגברת כיון ששני צידי הפלטה "עובדים" וסופגים את גלי הקול. הנראות של אריחים תלויים יוצרת מראה רענן ושונה מהסטנדרט המוכר.

עיצוב משרדים עם תקרה חשופה צבועה בלבן
עיצוב חלל כניסה למשרדים עם פינת המתנה צהובה וקיר מחיק
עיצוב תקרה חשופה למשרדים עם מערכות גלויות וגופי תאורה תלויים
עיצוב אופן ספייס לחברת הייטק, עם תעלות חשמל גלויות צבעוניות
תקרה חשופה
עיצוב מטבחון צהוב במרכז חדשנות

רוצים ללמוד עוד על תקרות? לקריאה על השפעת תקרה חשופה על היצירתיות בסביבת העבודה לחצו כאן