מאפיינים של עיצוב משרדי הייטק

עיצוב קפטריה, פינת ישיבה ותא טלפון לחברת הייטק עם קירות צבעוניים ותעלות חשמל גלויות

המאפיין המרכזי של חברות הייטק הוא עבודה במגוון רחב של תחומים מצד אחד (אסטרטגיה, פיתוח, שיווק, מכירות, תפעול] ומצד שני, התמקצעות של כל עובד בתחום ספציפי ומורכבות גבוהה של מידע.
בחברות אלו נדרשת עבודת צוות ברמה גבוהה כדי לתקשר בין בעלי התפקידים השונים. האפיונים הללו מחייבים תכנון של תרשים זרימה יעיל וחכם. עיצוב משרדי הייטק ישלב את הפונקציות השונות באופן שיאפשרו תקשורת מרבית מצד אחד ואפשרות לעבודה בריכוז מצד שני .

עיצוב משרדים לחברות הייטק – מאפיינים

בעבודה מקצועית עם מעצבת פנים על עיצוב משרדים לחברות הייטק שכבר עבור את שלב הסטארט אפ יושם דגש על אפיון מדויק ככל האפשר של תהליכי העבודה והקשר בין המחלקות השונות כדי שהמעצבת תוכל לתכנון חלוקה מקצועית ויעילה של שטח המשרדים. המספר הגדול של אנשים ותפקידים בתאגידי הייטק יוצר תקשורת מדורגת, היררכית ופורמלית יותר מאשר בחברות סטארט אפ שהן, מטבע הדברים, חברות בהתהוות. גם החלק האדמיניסטרטיבי והלוגיסטי הוא בדרך כלל גדול ביחס לחברת סטארט אפ.

האפיונים הללו מתבטאים בדרך כלל במשרדים שיש בהם חלוקה משולבת לחדרים ולחללים פתוחים. למרות הפורמליות הנלווית לחברה גדולה יש ציפייה של העובדים למשרדים עם עיצוב פנים שיבטא את ה-DNA של החברה ויעביר מסר ייחודי לכן יישום המיתוג בסביבת העבודה של תאגידי היי טק חשוב אפילו יותר מאשר בחברות סטארט אפ שבהן ההתלהבות של יצירת משהו חדש וחוסר הפורמליות מפצים לעיתים על היעדר המיתוג.
העובדים בחברות הייטק הם לרוב מנוסים ובעלי רמת התמקצעות גבוהה, בהתאם לכך גם דרישותיהם גבוהות וחשוב להקפיד בתכנון משרדי הייטק על עמדות עבודה נוחות, על מתן פרטיות לעובד בין אם מדובר בחדר סגור או ישיבה בחלל פתוח (במקרה כזה יש להקצות חדרי ישיבות קטנים שיכולים לשמש לשיחות פרטיות הכרחיות) ועל עמדות עבודה נוחות ומטופלות היטב בהיבטים של תאורה, אקוסטיקה וארגונומיה. העובדים שמבלים במשרדים שעות רבות מצפים לתנאים טובים ולסביבת עבודה תומכת. במקרים רבים משולבים במשרדים חדר כושר, חדר אוכל מעוצב היטב ואזורי מנוחה.
יחד עם זאת, גם בחברות הייטק גדולות ומבוססות חשוב לתת ביטוי לחדשנות וליצירתיות של החברה. יש חברות שבונות לשם כך מרכזי חדשנות בתוך משרדי החברה שתפקידם להזרים דם חדש ורעיונות חדשניים לשיטות העבודה שהתקבעו ולניהול אסטרטגי ופיתוח מוצרים. אחרות מקצות שטחים לפגישות לא פורמליות. בעיקר עלה בשנים האחרונות תפקידה של הקפטריה כאזור מועדף לפגישות אקראיות שהוכח במחקרים רבים שהן מייצרות חדשנות. גם המסדרונות מקבלים תפקיד מרכזי ביצירת חדשנות על ידי עידוד "שיחות מסדרון" באמצעות עיצוב מתאים של נישות ישיבה בתוך המסדרונות, או אזורים עם קירות תקשורת שלידם אפשר לעצור ולרשום בשיחת מסדרון שמתפתחת לשיחת עבודה.

עיצוב חלל פנאי וחלל עבודה במשרד
עיצוב חלל עבודה ומנוחה משותף

עבודה בסגנון פורמלי של חדרים ומצד שני חלל שיתוף בסגנון בית קפה, לוקחת את הטוב משני העולמות (פרטיות ושיתוף)

עיצוב נוק למנוחה ופרטיות

נישות ישיבה מעוצבות מסדרון שמעודדות "שיחות מסדרון"

עיצוב מסדרון רחב עם לוחות כתיבה שמאפשר שיחות מסדרון, פגישות אקראיות ובאמצעותן גיבוש קהילה

עיצוב מסדרון עם קירות מגנטיים מחיקים מאפשר תקשורת מיטבית בין העובדים כשהם נפגשים במסדרון.

עיצוב משרדי סטארט אפ – מאפיינים

חברות סטארט אפ מאופיינות במספר אנשים קטן יחסית (1-50). כל עובד בהן עוסק בדרך כלל במגוון תפקידים. המבנה ההיררכי שלהן הוא רוחבי ואין פירמידה של מנהלים וזוטרים. תהליך קבלת ההחלטות נעשה על ידי חלק גדול מהעובדים או על ידי כולם. האינטראקציה בין חברי חברת סטארט אפ היא בלתי פורמלית ובמקרים רבים מדובר בקבוצה של חברים טובים שהחליטו להקים יחד מיזם. שעות עבודה רבות ואינטנסיביות ורמת סיכון גבוהה הם מאפיינים קבועים בענף. התנהלות החברות הללו שהן קטנות וגמישות היא לרוב אג'ילית ולסגנון הניהול הזה יש השפעה ישירה על עיצוב המשרדים שלהן.

אם אתם עובדים בחברת סטארט אפ אתם מכירים וודאי את תהליכי העבודה לפי מתודולוגיית Agile. בשיטה זו העבודה מורכבת פעמים רבות מצוות עם מנעד רחב של בעלי תפקידים שמתכנסים לעבודה משותפת על פרויקט ספציפי. עם תום הפרויקט מפרקים את הצוות ומחברים הרכב חדש שנותן מענה לדרישות הפרויקט הבא. שיטת העבודה הזו דורשת גמישות רבה של מיקום עמדות העבודה. תכנון חללי עבודה פתוחים עם עמדות עבודה ניידות ומודולריות יוכל למלא בצורה אופטימלית את הצרכים הספציפיים האלו. התאמת החלל לעבודה אג'ילית צריכה לכלול גם חשיבה על תכנון מערכות החשמל והתקשורת כך שיוכלו לתת מענה לשינויים התכופים במיקום עמדות העבודה. כמו כן יש חשיבות להקצאת "קירות מדברים" רבים ככל האפשר, כלומר, קירות מחיקים ו/או מגנטיים שעליהם אפשר להגדיר את המטלות ולעדכן אותן בקלות בהתאם להתקדמות הפרויקט.

עמדות עבודה בחלל פתוח בצבעוניות ע
עיצוב ספריה ליד פינת ישיבה
לוג מגנטי מחיק בחלל משותף (אופן ספייס)

"קירות מדברים" במשרדי חברת הייטק

עבודה בחלל פתוח

ישיבה בחללים פתוחים עבור חברות סטארט אפ וגם עבור תאגידי הייטק נחשבת השיטה הטובה ביותר לעבודת צוות ומאפשרת קשר ישיר ומיידי בין העובדים. במאמר זה לא אתייחס לצורך בחדר פרטי כאשר יש צורך למלא מטלות שדורשות ריכוז רק אדגיש שחשוב להקצות לעובדים גם שטחם לעבודה בפרטיות במקביל לעבודת הצוות. תוכלו לקרוא על כך כאן
כשבוחרים בסגנון הישיבה הזה חשוב לתכנן חלל עבודה שיתאים מבחינה אקוסטית לנוכחותם של עובדים רבים. המודעות לנושא גברה היום מאוד ותוכלו למצוא משרדים שקירותיהם מצופים ספוגים צבעוניים ומעוצבים ליצירת סביבת עבודה שקטה. כאשר רוצים לאפשר גם עבודה בריכוז בחלל פתוח אפשר להגדיר חללים מסויימים פתוחים כ"ספריה" ולהגדיר כללי התנהגות שיתמכו בביצוע מטלות שדורשות ריכוז. למשל, ללא שיחות טלפון או פניות לשאר העובדים אלא במיילים וכד'

עבודה באופן ספייס עם תקרה חשופה עם ספוגים לבליעה אקוסטית במקום תקרה מינרלית רגילה
עיצוב תקרה עם ספוגים אקוסטיים בצורת פנלים תלויים

דוגמאות לטיפול אקוסטי בתקרה על ידי ספוגים אקוסטיים בצורות שונות

תכנון מגוון אזורי פעילות בחברות סטארט אפ

בהתאם לאופי הרבגוני של המשימות העומדות בפני חברי הצוות, רצוי לתכנן במשרדים אזורי עבודה ומנוחה מגוונים שיאפשרו לעובדים להתנייד בקלות, לרענן ולשנות את סביבת העבודה שלהם במענה לצורך בביצוע מטלות שונות. לדוגמא: ביום רגיל יש מצב שעובד טיפוסי יעסוק בפיתוח (שקט ואפשרות לריכוז), אחר כך בישיבת צוות בנושא תקציב הפרויקט (חדר ישיבות מאובזר) ולבסוף בישיבת סיעור מוחות על פיתוח קונספט חדש לעבודה עם לקוח (חדר Brain storming מדליק). לכל אחת מהמטלות האלו מתאימה סביבת עבודה שונה.

חדר ישיבות ורוד עם קיר מחיק וקיר זכוכית

ומה עם קצת FUN

כפיצוי ללחץ ולסיכון הגבוה שהם לוקחים, הסטארט אפיסטים מצפים לעבוד במשרדים כיפיים ומדליקים, לדגש על FUN ולאווירת צוות מעולה. לשם כך אני מתכננת בחברות סטארט אפ חדרי משחקים, חדרי סיעור מוחות שמנתקים את המשתתפים מההמולה ונותנים השראה ליצירתיות ולהפעלת הדמיון וחדרי ישיבות לא רשמיים שמרגישים כמו סלון בייתי.  בכלל, תחושת הביתיות תורמת לחיבור טוב יותר בין העובדים וליצירת אוירה חמה ותומכת.

חדשנות כערך מותג מוביל

אי אפשר לדבר על חברות הייטק, וודאי אם מדובר בעיצוב משרדי סטארט אפ, בלי להזכיר את החדשנות והיצירתיות  שהם הערכים המובילים ברוב החברות הללו. החדשנות תבוא לידי ביטוי באמצעים מגוונים בהתאם לאפיון החברה ולDNA  שלה, למשל, על ידי שימוש בצבעוניות עזה. יחד עם תכנון מותאם לצרכי העובדים חשוב לעצב את המשרדים כך שישדרו את ערכי המותג של החברה, ימחישו את הבידול והערך הייחודי שלו וייצרו גאוות יחידה.

פינת ישיבה צבעונית למשרדי חברת סטארטאפ
משחק קוביות בכניסה למשרדים

צבעוניות עזה ושילוב משחקים כאלמנטים שמשדר חדשנות וfun

הגדלת תפוקת עבודה וחדשנות באמצעות עיצוב משרדי הייטק

לאחרונה מתברר שניתן להגדיל תפוקה וחדשנות בחברות מסחריות בכלל ובחברות הייטק וסטארט אפ בפרט על ידי תכנון מתאים. על הנושא המרתק הזה תוכלו לקרוא כאן.