עובדים מהבית – עצות למיקום עמדת העבודה הביתית

שלוש אפשרויות לסידור שולחן העבודה במרחב העבודה הביתי, מה עדיף?

איור דמות, נדב נחמני

עובדים מהבית : ) מאתגר יותר מתמיד להתרכז והשאלה היא, איך ליצור לנו חלקת אלוהים קטנה נעימה ככל האפשר שתעזור לנו לפוגג מתחים ולעבוד ביעילות?

אחד הגורמים החשובים לתחושת רווחה בעבודה הוא האור הטבעי, מחקרים רבים הוכיחו שנוכחות אור טבעי תורמת לשלומות (Wellbeing) ומעלה יצירתיות ותפוקה.
גורם נוסף הוא תחושת השליטה , אנו מעדיפים פרטיות של המסך שלנו וגם לדעת מי עומד להיכנס למרחב הפרטי שלנו. כשמסדרים את עמדת העבודה הביתית חשוב להתייחס לשני האלמנטים הללו.
לפניכם 3 העמדות שונות של שולחן העבודה בחדר. איזה העמדה מועדפת לדעתכם? מהם היתרונות והחסרונות בכל סידור שולחן? (החלון מסומן בכחול)

שלוש אפשרויות להעמדת שולחן עבודה במרחב, היתרונות והחסרונות בכל צורת העמדה

העמדה 1 – היא הטובה ביותר, כשמרימים את הראש לרגע ממסך המחשב אפשר לראות מרחב פתוח מבעד לחלון וליהנות מאור טבעי ונוף ובנוסף המיקום מול דלת החדר מאפשר להיות בשליטה ולהבחין מיד מי נכנס לחדר.

מבט לנוף ושליטה במרחב בסידור שולחן צמוד לחלון ומול הדלת

העמדה 2 – במצב שבו החלון מול הדלת מומלץ במידת האפשר לוותר על השליטה במי נכנס לחדר ולהעדיף קבלת אור טבעי ונוף החוצה. אפשר גם לסובב את השולחן ב90 מעלות שמאלה ולמקם אותו צמוד לקיר וצמוד לחלון וכך אפשר לקבל מבט צידי אל החלון וקצת יותר שליטה על הדלת : )

מיקום שולחן העבודה צמוד לחלון עם הגב לדלת תוך העדפת נוף על פני שליטה בכניסה לחדר

העמדה 3- למרות שרבים ממקמים כך את השולחן וכך אפשר לקבל אור טבעי ושליטה, עדיין העמדה זו פחות מומלצת כיון שבה אמנם מושגת שליטה במרחב החדר אבל על חשבון אפשרות לצפות במרחב הפתוח בזמן הפוגה קלה של כמה שניות מהעבודה.

העמדת שולחן בחדר עם שליטה על מרחב החדר אבל ללא מבט אל הנוף

למה זה כל כך חשוב ומהם היתרונות של צפיה במרחב פתוח "לאינסוף"? כשאנו מתבוננים בעצם הנמצא במרחק מסוים מאתנו, שרירי העיניים והעדשות שלנו מתכווצים או מתרפים כדי ליצור מיקוד מתאים של התמונה על עדשות העיניים. כשאנחנו מסתכלים למרחק שרירי העין הם במצב הרפוי ביותר. ככל שהעצם קרוב יותר אלינו אנו מכווצים את שריר העיניים כדי למקד את תמונתו על העדשות.
זו הסיבה שבגללה יש לנו צורך להסיט מידי פעם את המבט מהמסך אל מרחב פתוח לכמה שניות ואם המרחב הפתוח כולל גם נוף ירוק, זכיתם! שימו לב שעובדים ששולחן העבודה שלהם ממוקם צמוד לקיר נוטים להפסיק את עבודתם לעתים קרובות יותר ולשוטט במרחבי המשרדים בלי להבין שזה צורך טבעי שנועד לאפשר מתן מנוחה לעיניים ולהתחבר למתרחש בסביבה דרך צפייה במרחב .

לכן האתגר הגדול הוא כשמרחב העבודה שלנו הוא ללא חלון, כולנו מכירים את ההרגשה הלא נעימה הכרוכה בכך.
אם אין ברירה ואפשר לעבוד רק בחדר ללא חלון הסידור המומלץ הוא העמדת השולחן רחוק מהקיר שמולו כדי שיישאר מרחב פתוח גדול בין העובד לקיר.
ראו לדוגמא את העמדה 4.

העמדת שולחן בחדר שאין בו חלון, כדאי שתתבצע כך שייווצר מרחב גדול בין השולחן לקיר שממול כדי לאפשר מנוחה לשרירי העיניים כשמרימים את המבט מהמסך

העמדה 5 – היא הפחות מומלצת מכל האפשרויות ובמקרה שהיא הכרחית בלית ברירה מומלץ למקם תמונת נוף פתוח על הקיר מול השולחן כדי לפצות על קרבת היתר לקיר וכן לקום מידי פעם ולהסתובב אפילו רק דקה או שתיים כדי לתת מנוחה לעיניים ועל הדרך, להפעיל את הגוף.

העמדת שולחן שאינה מומלצת בחדר ללא חלון כשהשולחן פונה עם פנים אל הקיר. יבוצע רק כשאין ברירה

יש לכם שאלות והתלבטויות נוספות בנושא סידור עמדת העבודה בבית?  אשמח לשמוע ולייעץ. התקשרו 7326997 03