Well Being בסביבת העבודה

הדיבור על well being הוא היום חלק חשוב מהדיאלוג על עיצוב סביבת העבודה. זה נושא גדול מאוד ואגע בו רק על קצה המזלג.
שלומות היא ההרגשה הטובה של העובד, או של אדם באופן כללי והיא מושפעת מאוד מהסביבה שבה הוא נמצא.  היא הוכחה מחקרית כאחד הגורמים המרכזיים שמסייעים להעלאת יצירתיות ותפוקה.

עיצוב צבעוני של אופן ספייס במשרדי הייטק

אחד המפתחות לשלומות של העובדים במיוחד היום כשחלק גדול מהעבודה מתבצע בצוותים ובחלל פתוח הוא האקוסטיקה. אי אפשר להתעלם מהנושא כמו שנעשה בעבר ואנחנו באמת רואים שיש הרבה מאוד חומרים חדשים ועיצובים מיוחדים שנועדו כדי לעצב סביבת עבודה שקטה ולמנוע הפרעות רעש.

אופן ספייס עם תקרה פתוחה וספוגים אקוסטיים

כאן במקום התקרה האקוסטית הסטנדרטית השתמשנו בעיצוב באריחים מודבקים על התקרה החשופה שיוצרים ספיגה אקוסטית מעולה וגם מאפשרים להשאיר את התקרה ללא כיסוי שמנמיך משמעותית את גובה התקרה..

התאורה הטבעית היא אולי אחד האלמנטים החשובים ביותר לשלומות בכל מה שקשור לעיצוב הפנים.  כשיש לנו תאורה טבעית כדאי לדאוג בתכנון לכך שכמה שיותר עובדים ייחשפו אליה.

סקיצה לתכנון שמשתלב בטבע במשרדי חברת סטארט אפ

כאן אתם יכולים לראות הצעה לתכנון עבור לקוח, חברת הייטק, שבה העבודה היא על בנצ'ים, כלומר, עמדות עבודה ארוכות, 30-40 מטר בחוץ נמצא חוף הים.
המחשבה שמאחורי התכנון היא למקם את האופן ספייס קרוב ככל האפשר לחלונות כך שלכל עובד יהיה נוף קרוב לים. בצד השני מיקמתי צמחיה כדי שמי שרחוק יותר מהחלון יוכל ליהנות מהצמחייה.
חדרי המנהלים אמנם צמודים לקירות הפנימיים אבל עם קירות שקופים כך שגם הם יכולים להשקיף על הים מחדרם. זו גישה תכנונית נפוצה בארה"ב ששם הבניינים מאוד גדולים והיחס בין שטח הרצפה לשטח החלונות קטן יותר מאשר בארץ

עיצוב פנים של עמדות עבודה בחלל פתוח במשרדי חברת ספנות

כאן אפשר לראות את הגישה הזו מיושמת  באופן ספייס, אמנם הרבה יותר קטן אבל על אותו עקרון. נוף מצד אחד וצמחיה בצד שני.

 

מה עוד תורם לשלומות בסביבת העבודה?

הבריאות שלנו היא מן הסתם גורם שמשפיע על כל מהלך החיים וכמובן גם על התפקוד שלנו בעבודה.
דווקא בגלל העולם הבעייתי שאנחנו חיים בו היום נושא המשרד הבריא הפך להיות אג'נדה מרכזית בכמה ממשרדי האדריכלות הגדולים בעולם, כמו למשל, פרקינס אנד וויל .
זה מתחיל מהישיבה מול המחשב, מחקרים מגלים שהישיבה היא העישון החדש. אנחנו יושבים הרבה יותר מידי. ישיבה ארוכה במשך 8 שעות ביום קוטעת את זרימת הדם השוטפת וגורמת נזקים מצטברים. אז מה עושים?

מתקן לעבודה בעמידה ובישיבה לסירוגין

מתקן מעבר מישיבה לעמידה, וקסמן ריהוט יבואן בלעדי
חברות ריהוט וארגונומיה מובילות התגייסו למתן פתרונות כמו שולחנות חשמליים או מתקנים בעלי גובה מתכוונן שיכולים לעבוד עליהם גם בעמידה. כאן אתם יכולים לראות מתקן שאפשר בשתי אצבעות להרים ולהוריד במעבר מתנוחת ישיבה לעמידה.
בכל הקשור להפעלת העובדים ולעידוד פעילות גופנית, אחת הדרכים לעודד פעילות גופנית היא לרכז פונקציות ציבוריות ולתכנן במשרדים אזור ציבורי מרכזי אחד במקום לפזר כמה אזורים כאלו. למשל לתכנן קפיטריה מרכזית אחת בלבד עבור קומה או עבור כמה קומות. תכנון כזה תורם גם למפגשים אקראיים רבים יותר וגם מעודד את העובדים לצעוד קצת במהלך יום העבודה. אם יש שתי קומות לחברה רצוי לתכנן מדרגות פנימיות שיתרמו עוד לפעילות גופנית תוך כדי העבודה.

אלמנטים נוספים שרצוי להוסיף במשרדים כמו: חדר כושר וחדר אופניים ומקלחון למי שרוצה להגיע לעבודה באופניים, מאפשרים לעובדים להגביר את רמת הפעילות הגופנית ומשפרים את בריאות העובדים ואת תחושת השלומות שלהם.

 

לקריאה נוספת על יצירת שיתוף ועידוד יצירתיות בסביבת העבודה לחץ כאן

לקריאה נוספת על עיצוב סביבת עבודה ביופילית לחץ כאן

כמו כן, נשמח שתשתפו אותנו בתגובות או הערות לכתבה 🙂