טלפון  03-7326997

עיצוב תקרות למשרדים

עיצוב מבואת כניסה ודלפק דמוי אניהלמשרדי חברת ספנות

התקרות הן האלמנט השני שאתם רואים כשאתם נכנסים למשרד. מחקרים מראים שאדם שנכנס לחלל כלשהו מתרכז קודם ברצפה כדי לוודא שהוא "על קרקע יציבה" ולאחר מכן מתרשם מהתקרה.

כתבה זו היא מדריך בזק שבו אסקור בקצרה את סוגי התקרות השונות המקובלות בתכנון משרדים. תקרות המשרדים בנויות בדרך כלל מתקרה קונסטרוקטיבית שהיא תקרת הבניין העשוייה בטון או קונסטרוקציית פלדה. מתחת לתקרה זו וצמוד אליה מותקנות מערכות כגון: מיזוג, חשמל, אינסטלציה ועוד. את המערכות מסתירה בדרך כלל שכבה נוספת אופקית של תקרה המכונה תקרה תותבת שעשוייה מחומרים שונים.

סוגי תקרות לבניית משרדים:

אפשר לחלק את התקרות במשרדים לכמה סוגים עיקריים:

  • תקרת גבס חלקה
  • תקרת גבס מחורר
  • תקרת אריחים רגילה
  • תקרות אריחים מיוחדות
  • תקרות במתיחה
  • תקרות חשופות

תקרת גבס חלקה

זוהי תקרה שומרכבת מפלטות גבס חלקות. המראה החלק שלה אלגנטי ביותר והיא גם בין התקרות הזולות ביותר ליישום. לתקרת גבס שני חסרונות בולטים, ספיגת הרעשים שלה נמוכה והיא אינה פריקה, לכן אין אפשרות לטפל דרכה במערכות שמעליה. אפשר להתגבר על החסרונות אלו על ידי פתרונות משלימים כמו ציפוי אקוסטי לקירות באיזור שבו מותקנת תקרת גבס והתקנת פתחי גישה בתקרה באיזורים בהם קיימות מערכות.

תקרת גבס מחורר

עונה באופן חלקי לחסרונות של תקרת הגבס. היא תקרה יקרה ונחשבת יוקרתית יותר. החירור של הגבס מאפשר ספיגת רעשים מוגברת ביחס לתקרה חלקה.

קירות זכוכית מרצפה עד תקרה בשילוב רצפת פרקט וצמחיה

תקרת אריחים רגילה

זהו צורת יישום של תקרה תותבת שנועד לתת מענה לצורך לפרק את התקרה מפעם לפעם כדי לטפל במערכות שמעליה. הגודל הסטנדרטי לאריחי תקרה הוא 60X60 ס"מ אולם יש גם גדלים מיוחדים כגון 60X180, 120X120 ס"מ וכיוב'. קונסטרוקציית התקרה היא בדרך כלל ממתכת, הקונסטרוקציה הסטנדרטית היא גלויה.

עיצוב משרד עורכי דין - דלפק קבלה

תקרות אריחים מיוחדים

קיימות קונסטרוקציות שקועות או נסתרות בתוך האריחים כך השמראה הכללי של התקרה הוא חלק ונעים יותר לעין. האריחים של תקרות אלו יכולים להיות עשויים גבס חלק, גבס מחורר במבחר דוגמאות, צמר זכוכית דחוס או ספוג מלמין. עובי התקרות גם הוא משתנה. תקרות אריחים סטנדרטיות עשויות צמר זכוכית בעובי 1.5 ס"מ, תקרות אריחים אחרות מגיעות לעובי 2 או 4 ס"מ (יש להן ספיגת רעשים משופרות בהתאמה)

עיצוב כניסה למשרד חברת תיירות

תקרות במתיחה

אלו תקרות שעשויות מיריעות פלסטיות או יריעת בד שאותן מותחים באיזור הייעודי על גבי פרופיל.

עיצוב חדר ישיבות במשרד עם שטיח בהשראת GOOGLE MAPS

המתיחה של היריעות הפלסטיות מבוצעת באמצעות אויר חם וכך התקרה מתקבלת חלקה. יריעות מסויימות הן אלסטיות מאוד ויכולות להימתח באופן ניכר ולחזור לצורתן המוקרית. תכונה זו שימושית במקרים של נזילות וכך הנזילה מהתקרה אינה מטפטפת על הרצפה ויכול להימנע נזק רב למשרדים.
יתרון נוסף של תקרות במתיחה הוא שאפשר ליצור תקרה חלקה ויחד עם זאת לפרק ולהחזיר את היריעות למקומן. הדבר מצריך קריאת שירות של מתקין אבל מאפשר לעיתים התקנת מערכות כמו מיזוג אויר מעל התקרה. הנראות של תקרות במתיחה היא ייחודית. מלבד תקרה רגילה אפשר לייצר באמצעות היריעות צורות תלת מימדיות מורכבות ואפשר להתקין תאורה מעל יריעות מעבירות אור ולקבל מעין גופי תאורה גדולים בחלל. במקרים מסויימים משתמשים ביריעות למתיחה על גבי קירות.

דלפק קבלה ראשי במשרדים מעוצבים של חברת קוסמטיקה

הטקסטורות והצבעוניות של תקרות אלו מגוונת מאוד מתקרות בגימור מבריק שיוצרות השתקפויות דרך תקרות במראה בד קטיפה ועד יריעות חלביות להארת התקרה.

עיצוב מסדרון מוליך של רצפת אריחים בגווני אפור משולבים עם פרקט במשרדים לחברת טקסטיל

תקרה חשופה

המגמה שנמצאת בעלייה בשנים האחרונות היא תכנון תקרה חשופה שבה המערכות גלויות ואינן מוסתרות על ידי אריחים. היתרון הבולט בתקרות חשופות הוא שהן מאפשרות קבלת תקרה גבוהה יותר מכיוון שמלבד האיזורים בהם ממוקמות המערכות שאר התקרה היא גבוהה באופן ניכר ומאפשרת ליהנות מתחושה של אויריריות ופתיחות.

תקרה חשופה, בניגוד למה שחושבים, אינה זולה יותר להתקנה, כיוון שגם כאשר חוסכים את עלות התקרה התותבת האופקית הסטנדרטית שמסתירה את המערכות ומייצרת אקוסטיקה עדיין צריך לתת פתרון לספיגה אקוסטית הולמת בעיקר בחללי עבודה פתוחים, כך שלא נחסך מחיר פלטות אקוסטיות. בנוסף, כיוון שהמערכות והצנרות גלויות משתשמים בדרך כלל בתעלות חשמל ואביזרים יקרים ומעוצבים יותר כגון תעלות פח סגורות לחשמל במקום תעלות רשת וגם העבודה צריכה להיות מוקפדת יותר, כל זה מעלה את עלויות הביצוע.
יש שתי דרכים עיקריות לביצוע תקרה עם מערכות חשופות: אופציה אחת היא להדביק את האריחים האקוסטיים ישירות על הבטון ומתחת לאריחים להתקין את המערכות.

עיצוב משרדים עם תקרה חשופה צבועה בלבן

הדבקת אריחים לספיגה אקוסטית ישירות על תקרה קונסטרוקטיבית

בצורה כזו, למרות הנמכה של כ-10 ס"מ של תקרת הבטון עדיין נשמרת תקרה גבוהה ומרשימה. אופציה שנייה היא להתקין את המערכות ישירות על הבטון החשוף ולהתקין את הפלטות האקוסטיות בין המערכות.

עיצוב חלל כניסה למשרדים עם פינת המתנה צהובה וקיר מחיק

מערכות גלויות ותקרת בטון חשופה עם פנלים אקוסטיים בתלייה

בכתבה הזו סקרתי על קצה המזלג את סוגי התקרות המקובולות ביותר לשימוש בעיצוב המשרד. בכתבה נוספת בהמשך ארחיב לגבי נושאים נוספים הקשורים לתקרות כגון קיימות ושילוב גופי תאורה.

לקריאה על השפעת תקרה חשופה על היצירתיות בסביבת העבודה לחצו כאן