טלפון  03-7326997

עיצוב סביבת העבודה כפלטפורמה לפרסונליזציה וליצירת קהילה

עיצוב משרדים לעידוד שיתוף בין העובדים

המהפך המתחולל בסביבת העבודה בשנים האחרונות הוא נושא למחקרים רבים ומאפשר כר נרחב לניסויים וליצירה בתהליך של עיצוב סביבת עבודה ומשרדים.
אפשר לומר שהמהפך הזה נובע בחלקו מהעברת המיקוד מעבודת היחיד לעבודה קבוצתית ומגישה חדשה לפיה עובד מאושר ומרוצה הוא עובד יצירתי, חדשן ויצרני יותר. לאחרונה אף התפרסם מחקר מיקרוסופט הקובע שפרסונליזציה של סביבת העבודה היא גורם חשוב בהעלאת שביעות הרצון והיצרנות של העובדים .

עמדות עבודה אישיות וחלל כניסה צבעוניים

מצוידים בהבנה הזו יצאנו, צוותי סטודיו מיכל רוזן ורון רובנשטיין אדריכלים למשימה של פיתוח קונספט תכנון עבור חברת הייטק שביקשה מאתנו פתרונות לעיצוב משרדיה החדשים עבור חללי הקפיטריה, הלובי הקומתי, עמדות העבודה והמסדרונות. קראנו לקונספט שבנינו בשם:

העובד במרכז – פרסונליזציה של סביבת העבודה

מדובר על עיצוב סביבת עבודה בגישה שבה העובד במרכז. לפי גישה זו, המשרדים הם הפלטפורמה לביטוי עצמי, או פרסונליזציה, שמצידה יוצרת תחושת שייכות וקרבה ומעלה את שביעות הרצון, היצירתיות והחדשנות של העובדים. המהפך בתכנון סביבת העבודה החל בשנים האחרונות לאחר שחברות הייטק מובילות הבינו שהצלחתן תלויה ברווחתו של העובד. את המגמה המבורכת הזאת רצינו לחזק בקונספט שבנינו. התבססנו על מחקרים בנושא יצירתיות המצביעים על כך שאוירה יצירתית נוצרת כאשר יש קירבה, תחושת שייכות, אופטימיות והתלהבות בתוך קבוצה.
4 הפרמטרים הללו ליוו אותנו במהלך תכנון הקונספט למשרדים ועליהם נוספו בהמשך גם פתרונות נוספים שאמנם נבנו ספציפית לצורכי החברה אתה עבדנו אבל יכולים להתאים גם לחברות רבות נוספות.

העובדים כקהילה

החברה המערבית שמה על נס את האינדיבידואל. העיסוק בעצמי ובהשגת מטרות אישיות הפך כבר במאה ה20 לפולחן ממש וחיי הקהילה והמסורת נשכחו מעט בתוך המירוץ אחר ההגשמה העצמית והקדמה. אבל אל החיים כאינדיבידואלים ומגשימים התגנבו הניכור והבדידות. המצב הזה יצר פתרונות מעניינים בדמות הרשתות החברתיות שמאפשרות לשתף וליצור קהילות בלי לזוז מהכורסא.
אמנם לכל אחד היום יש הרבה חברים בפייסבוק, אבל האם אנחנו יותר מאושרים? לא בטוח. הבעיה היא שסוג התקשורת שנוצרת בין אנשים באינטרנט ובמדיות החברתיות שונה לחלוטין מתקשורת פיזית. עדיין אין תחליף לקשר עין, לקריאת הבעות פנים, ללחיצת יד, טפיחה על השכם או "כיף" קטן כשמגיעים להסכמה. ואכן, מסתבר שהאנשים המאושרים ומאריכי החיים ביותר חיים במקומות שמכונים האזורים הכחולים. אלו אזורים בעולם שבהם התושבים ממשיכים להיות פעילים ולחיות חיים מלאים גם לעת זקנה. כשבדקו את המאפיינים של חיי התושבים גילו שאחד הפרמטרים החשובים, הוא חיי קהילה ותחושת השייכות לקהילה. כמובן שמדובר בקהילה פיזית ולא וירטואלית.
בקונספט שבנינו לעצוב משרדים רצינו ליצור חיבור מהותי בין העובדים בחברה ולהשתמש בחלל כפלטפורמה ליצירת קהילה חמה ותומכת ובכך לחזק את השייכות והקרבה בקרב העובדים.

עיצוב קפיטריה עם שולחן אבירים ליצירת מפגשים אקראיים

מפגשים בלתי רשמיים בקפיטריה

עיצוב סביבת עבודה כולל גם את הקפיטריה… לכן ראשית נגשנו לקפיטריה הקומתית שהיא האזור בהא הידיעה למפגשים בלתי רשמיים בין עובדים ממחלקות שונות בחברה. מפגשים כאלו שקורים באווירה נינוחה יוצרים קרבה ותורמים גם אחרי המפגש בקפיטריה לתקשורת טובה יותר בין חברי הצוותים השונים, לחיבור גישות ורעיונות מתחומים שונים ובשורה תחתונה, להגברת החדשנות.
כדי ליצור היכרות וקרבה גם בין עובדים ששייכים למחלקות שונות מיקמנו במרכז החלל שולחן אבירים ארוך שיוצר קשר בלתי אמצעי בין הסועדים. כשמתיישבים בצהריים לארוחה משותפת סביב השולחן רוב הסיכויים הם שכל עובד ימצא מולו או לצדו אדם אחד או שניים לפחות שעובדים במחלקה או בתפקיד אחר ואין לו הזדמנות אחרת להכיר במהלך העבודה השוטפת. יחד עם זאת חשבנו גם על גיוון עמדות הישיבה בקפיטריה והקצנו דלפק גבוה הפונה לחלונות הקפיטריה ופינת סלון ביתית.

כלי נוסף חשוב להגברת האינטראקציה והקשר הוא משחק. הוספנו לוח שחמט מגנטי ענק עם כלים תלת ממדיים על הקיר שמשמש כקיר תקשורת עם לוח מודעות מגנטי ולוח מחיק.סמוך לקיר התקשורת שילבנו צמחיה תלויה וקיר ירוק כדי להשרות רוגע ולהכניס מעט תחושת טבע.

בלוג לא וירטואלי בכניסה לקומה

הלובי הקומתי מקדם את פני העובדים לכל הפחות כל בוקר ובסוף יום העבודה וזו הזדמנות מצוינת להכיר את העובדים בקומה. למטרה זו מיקמנו מול המעליות מתקן עם כבלים במתיחה שעליהם מותקנות קוביות מסתובבות. כל קובייה כזו היא מעין "בלוג" לא וירטואלי ועל 4 הפאות שלה אפשר להצמיד תמונות, טקסטים שונים ואיורים, הכל כיד הדמיון הטובה. דלפק קטן וכסאות עמידה מגניבים משמשים לפגישות קצרצרות ומדפים צבעוניים לתצוגה קומתית מתחלפת.

מבואת כניסה מעוצבת עם בלוג קוביות פיזי

תחושת שייכות, אופטימיות והתלהבות

עמדת העבודה היא האזור שבו מבלים חלק ניכר מהזמן. באזור זה שהוא אישי עבור כל עובד רצינו לתת לו אפשרות לבחור את סידור עמדת העבודה שלו ולהציג פריטים אהובים כמו פריט מאוסף מכוניות, בובה של דמות מסרט מדע בדיוני ועוד.

בכל עמדת עבודה ממוקם עמוד מרכזי שעליו תלויים כמה אלמנטים בצבעים שאפשר לבחור מתוך סקלת צבעים מגוונת. הפריטים שהצענו בשלב הקונספט הם: לוח זכוכית מגנטי מחיק, פלטה לספיגת רעשים, מדף לצמחיה ומדף לתצוגה. בחלק העליון של העמוד מקמנו פלטות אקוסטיות שיכולות להתחלף בגופי תאורה תלויים אם בוחרים בכך. על ידי כך שאפשרנו לכל עובד לקבוע בעצמו את סידור הפריטים בעמדת העבודה אנו מאמינים שהגברנו את תחושת הייחוד והעצמאות שלו ואת השייכות לחברה. הצבעוניות השמחה נבחרה כדי להשרות אופטימיות ולעודד יצירתיות.

עמדת עבודה אישית המעוצבת על ידי העובד

המסדרון – יותר מסתם מעבר

עיצוב סביבת עבודה כולל גם את המסדרון שהוא אחד האזורים החשובים לאינטראקציה של פגישות אקראיות ו"שיחות מסדרון" וכאשר מתכננים אותו ומתייחסים אליו כאזור מפגש הוא הופך להיות מחלל שירות לחלק חשוב במערך המשרדים. בעצם, כוונתנו הייתה לתכנן את המסדרון כפלטפורמה חשובה לגיבוש חיי הקהילה של העובדים.
אפשר לראות בשימוש הרב תכליתי במסדרון פעולה הממקסמת את שטח המשרדים כיון שניתן להשתמש בו כאזור עבודה לכל דבר. איך עשינו זאת? פשוט הפכנו את קירות המסדרון ללוחות מגנטיים מחיקים. באופן כזה, חברי הצוות יכולים לא רק לנהל שיחת מסדרון חטופה אלא גם פגישות קצרות בעמידה כמו שמקובל היום בהרבה חברות הייטק כשהקירות המחיקים משמשים כפלטפורמה מצוינת לסיעור מוחות ולעבודת צוות "קטנה".
המסדרון יעיל במיוחד כששניים שלושה אנשים מתוך צוות גדול יותר רוצים לדון בנושא מסוים. במקום להפריע לשאר חברי הצוות שבחדרם או באולם הם יוצאים למסדרון, דנים בקצרה בנושא בעזרת הלוח המחיק ולאחר מכן חוזרים אל הצוות שלהם בלי שהפריעו לאלו שלא השתתפו בדיון.
כשנוצר דיון מול הלוח המחיק בין שני חברי צוות "עובר אורח" ממחלקה אחרת שעובר לתומו במסדרון יכול להצטרף ולתרום את חלקו לדיון מזווית ראיה חדשה. התקשורת בפגישות המסדרון נעשית פנים אל פנים ולא באמצעים דיגיטליים והיא חמה, אנושית ובלתי אמצעית.
שימוש כזה במסדרון אינו דורש הרחבה או הקצאת שטח נוספת כיון שהדיונים נערכים בעמידה והוא עשוי לייעל באופן משמעותי את עבודת הצוות.

מסדרון המעודד מפגשים ועבודת צוות ספונטנית

ניצול מקסימלי של השטח על ידי פתרונות אחסון

אחד האתגרים שעמדו בפנינו בפרויקט זה היה הקצאת שטחי אחסון גדולים יחד עם שמירה על מראה אוורירי.
לשם כך פיתחנו עמדת אחסון אישית שמכילה 3 סוגי אחסון: מגירה ארוכה בעומק 100 ס"מ, ארגז אחסון נשלף ומגירה אישית שמעליה כרית ישיבה כדי לארח חבר צוות נוסף סמוך לעמדת העבודה.
ארגז האחסון והמגירה האישית בנויים כמו קטר וקרון ואפשר להשאיר אותם מחוברים או לנתק את המגירה האישית עם הכרית ולהפוך אותה ליחידה עצמאית משאר המגירות. מארזי המחשבים ממוקמים בתוך ארוניות בעומק השולחן.

סיימנו את הפרויקט בהרגשה שהצלחנו לתרום את חלקנו הצנוע לשיפור סביבת העבודה ובתקווה שהרעיונות שפיתחנו יוכלו לעזור גם לחברות נוספות להפוך את המשרדים שלהם למקום שכיף להגיע אליו כל יום מחדש.

ארונית אחסון וישיבה אישית עבור עמדת עבודה
מצבי פתיחה שונים של ארונית אחסון וישיבה
מצבי פתיחה שונים של ארונית אחסון וישיבה

מעוניינים לקרוא עוד על עיצוב משרדים כפלטפורמה לחדשנות? הכתבה הבאה עוסקת בדרכים להגברת שיתוף, יצירתיות ותפוקה באמצעות עיצוב משרדים    בהנאה 🙂