אופן ספייס לעומת חדר פרטי – כתבה בדה מרקר

היכן צפויה שביעות הרצון והתפוקה של מהנדסי תוכנה ועובדי ידע להיות גבוהים יותר? צפו בכתבה בדה מרקר בנושא בהשתתפות מיכל רוזן

אפוא העובדים יותר פרודוקטיביים, בחדר פרטי או באופן ספייס? ואלי הם צריכים את שתי הפונקציות? כתבה בדה מרקר בהשתתפות מיכל רוזן בנושא
אפוא העובדים יותר פרודוקטיביים, בחדר פרטי או באופן ספייס? ואלי הם צריכים את שתי הפונקציות? כתבה בדה מרקר בהשתתפות מיכל רוזן בנושא

כתבה בדה מרקר בהשתתפות מיכל רוזן על שביעות רצון ותפוקה של מהנדסי תוכנה ועובדי יידע באופן ספייס לעומת בחדרים פרטיים

מהי סביבת העבודה שתעודד תפוקה מרבית של מהנדסי תוכנה ועובדי ידע?

במחקר שהתבצע במשרדי מיקרוסופט במטה החברה בארה"ב ניסו החוקרים לגלות איך מהנדסי תוכנה ועובדי יידע תופסים את הסביבה האופטימלית שבה יוכלו למצות בצורה הטובה ביותר את הפוטנציאל שלהם ולהגיע לתפוקה מקסימלית.
המחקר הוא ייחודי כיון שהוא מתמקד במהנדסי תוכנה בעוד שבדרך כלל מחקרים מסוג זה בודקים עובדי יידע באופן כללי ולאו דווקא מהנדסי תוכנה.
עיצוב משרדים למהנדסי תוכנה הוא מורכב יחסית לעיצוב עבור עובדי ידע אחרים כיון שעבודתם מורכבת ממנעד רחב של פעילויות. ובהתאם לכך גם תכנון המשרדים שלהם צריך לקחת בחשבון אזורי פעילות מגוונים.. מצד אחד הפיתוח דורש ריכוז ויידע מקצועי וכאן נדרשת עבודה בחלל ללא הפרעות. מצד שני, בגלל הידע העצום הנדרש היום לפיתוח כל פרויקט וכיון שכל מהנדס תוכנה ממוקד בתחום צר יחסית של מומחיות הוא צריך לשלב את הידע והפיתוח שהוא מבצע בתוך הפאזל הכולל של הפיתוח שמבוצע על ידי חבריו לצוות.
מכאן שכדי לחבר את כל החלקים ליצירת פרויקט מוצלח נדרשת עבודת צוות איכותית בחלל משותף.
איך נותנים מענה לצרכים הללו באמצעות עיצוב משרדים? זה היה הנושא שהחוקרים ניסו לברר באמצעות שאלונים ושיחות עם הנבדקים.
התברר שמהנדסי תוכנה מעדיפים באופן גורף שני מתחמים עיקריים: עבור החלק של הפיתוח שדורש ריכוז הם מדווחים שחדר פרטי הוא הטוב ביותר, בהפרש גדול מחדר לצוות. בנוסף הם מבקשים שהחדרים של כל צוות התכנון יהיו צמודים זה לזה ובסמוך אליהם יהיה ממוקם חלל ייעודי לפגישות צוות.
מיכל רוזן מסכמת בכתבה ואומרת שממצאי המחקר מגלים שמודל סביבת העבודה המיטבי הוא הפוך ממודל האופן ספייס "המסורתי" שחברות רבות אימצו. (אם תשאלו את העובדים הם יגידו לכם זאת  בלי צורך במחקר כלשהו 🙂 היא מוסיפה שלפי ממצאי המחקר גם תכנון משרדים עם אזורי שיתוף ופגישות לא רשמיות ישפר את איכות עבודתם של מהנדסי תוכנה ועובדי ידע.

פרסונליזציה ועיצוב משרדים להגברת שביעות רצון של מהנדסי תוכנה

החוקרים בדקו גם איך עיצוב החדר יכול לתרום לעלייה בתפוקה ומצאו שפרסונליזציה של החדר, כלומר, מיקום פריטים אישיים  תורמים לשביעות הרצון של מהנדסי התוכנה. שביעות רצון מצידה קשורה לעלייה בתפוקה.
הפרסונליזציה של החלל מתבטאת במיקום פריטים כמו: תמונות משפחה או תמונות אישיות, מדליות או תעודות על זכייה בפרסים, כוסות שתייה חמה אישיות, תמונות ופוסטרים, משחקים וצמחיה,
עיצוב חדר עבודה עם חלון ועיצוב סביבת עבודה מנוטרלת מרעשים הם משמעותיים ביותר לשביעות הרצון של מהנדסי תוכנה שבתורות תורם לעלייה בתפוקה.
אפשר לעצב סביבה אקוסטית על ידי שימוש בתקרות אקוסטיות או קירות עם חיפוי אקוסטי איכותי.
ספיגה אקוסטית כזו יכולה לתרום גם לחללים המיועדים למפגשי צוות וכמובן שחדר עבודה פרטי הוא מנוטרל מרעשים בהשוואה לאופן ספייס ותורם לריכוז.

מסקנות המחקר

  • שביעות רצון של מהנדסים תוביל לתפוקה גבוהה יותר
  • רצוי לבטל את האופן ספייס
  • עיצוב המשרדים האופטימלי הוא באמצעות חלוקה לחדרים פרטיים או חדרי צוות שצמוד אליהם חלל משותף לפגישות צוות
  • יש חשיבות גדולה להמצאות חלון בחדר.
  • יש חשיבות לפרסונליזציה של חללי המשרדים על ידי שימוש בפריטים אישיים.

לקביעת פגישת ייעוץ בנושא עיצוב משרדים התקשרו: 7326997 03    6367133 04     4683066 054

או השאירו פרטי התקשרות למטה ונחזור אליכם בהקדם

תפריט נגישות